האם נשים חזקות אינן מתחתנות..?

האם נשים חזקות אינן מתחתנות..?

אומרים שגברים מאוימים מנשים חזקות. האומנם?

מיכל נכנסה לחדר העבודה שלי בסערת רגשות. לפני שבועיים חגגה יום הולדת 32. היא כבר לא ילדה – היא רוצה זוגיות, חתונה, ילדים משלה. נמאס לה לקנא באח הקטן שלה (בן 28) שהתחתן לפני שנתיים וכבר יש לו תינוקת ונמאס לה לראות את חברותיה מתחתנות אחת אחרי השנייה.

מיכל היא אישה נאה ומושכת. היא משדרת ביטחון עצמי, יודעת להתלבש ואינה זקוקה לאיפור רב כדי להיראות טוב. "אני חושבת שגברים לא מעוניינים בי כי אני משדרת חוזק. אני לא האישה הקטנה. אני מרוויחה כמותם, יש לי שאיפות ונראה לי שזה מאיים עליהם", אמרה כששאלתי למה לדעתה לא הולך לה.
"תפיסה מעניינת", אמרתי לה. "אז בעצם נידמה לך שגברים מחפשים נשים חלשות?" "ברור", אמרה. "הם לא מסוגלים להתמודד עם נשים כמוני". "הבנתי", אמרתי, ובאמת הבנתי. הבנתי שאם מיכל לא תשנה את התפיסה שלה בקשר לגברים ובקשר למה שהם מחפשים, היא עלולה להישאר ללא זוגיות או להתייאש ולשחק את האישה הקטנה, על מנת להתחתן סוף סוף. העיקר לא להיראות נזקקת וטיפשה הרעיון שגברים מחפשים נשים קטנות, כאלה שיסכימו לבלות במטבח ובכביסה, לדבר שטויות ולהנהן בראש לכל קשקוש שיוצא להם מהפה הוא רעיון שאני שומעת מהרבה נשים חזקות, שמספרות לי שזו הסיבה בגללה עדיין לא נישאו. הרעיון הזה מבוסס על התפיסה שנשים חזקות עלולות לאיים על גברים ולגרום להם להרגיש חלשים ונחותים.
ואמנם – חלק מהנשים החזקות שאני פוגשת באמת מאיימות על הגברים שאיתם הן יוצאות. כל מפגש עם גבר הוא סוג של תחרות עבורן, שבה הן מנסות להוכיח כמה הן מוצלחות ומוכשרות. בכל מפגש כזה הן מנסות להוכיח שהן לא צריכות את הגבר שמולן, שהן מסוגלות להסתדר לבד ולעשות הכל יותר טוב – העיקר שלא ייתפסו כחלשות, תלותיות או טיפשות.

איום חוסר בטחון
זה נחמד שאת מסוגלת להסתדר לבד, שאת מפרנסת את עצמך בכבוד ולא זקוקה לגבר כדי להרגיש קיימת. זה מצוין שאת לא מחפשת ספונסר או מישהו שיציל אותך מן הבדידות, אבל יש דרך להציג את זה מבלי לאיים על כל הגברים בסביבה. גברים רוצים להרגיש בעלי ערך עבור האישה שאיתן. אין זאת אומרת שהם רוצים להקטין אותה, או רוצים שתהייה חלשה או טיפשה. הרצון להרגיש בעלי ערך נובע מן הצורך הבסיסי להרגיש משמעותיים, צורך שקיים אצל כל אחד ואחת מאיתנו. העובדה שהם מרגישים לעיתים מאוימים מול אישה חכמה או חזקה, נובעת כנראה מחוסר ביטחון – תכונה שלמיטב ניסיוני קיימת אצל אחוז גבוה מאוד של האוכלוסייה (גם אצל אלה שעושים את ה'פוזה' הנכונה), אבל גם העובדה שאישה בוחרת לאיים על הגברים סביבה בחכמתה ולגרום להם להרגיש קטנים וחלשים נובעת מחוסר ביטחון. מחוסר הביטחון שלה ומהפחד שמישהו עלול לנסות להקטין אותה.. כך תצאי גדולה באמת

כמה טיפים שיעזרו לך לצאת גדולה מול הגברים שלצידך:

הימנעי מתחרות
את לא נדרשת להימנע מלהציג את התכונות הטובות שלך, את ההצלחות שלך או את חכמתך. להפך – רצוי ומומלץ שתציגי אותם, תחיי אותן ותאמיני בהן, אבל עם זאת הימנעי מתחרות ומהשוואות להצלחות שלו, לשכר שלו ולחכמה שלו. אגב, ככל שתרגישי בטוחה יותר בכמה את שווה, כך יהיה לך פחות צורך לנפנף בכך.

העצמי אותו
במקום להבליט את היכולות שלך כעדות לכך שאת טובה ממנו, עודדי אותו לספר גם על היכולות וההצלחות שלו ועזרי לו להרגיש שווה בזכותם. במקום לבקר ולהקטין אותו כדרך להוכיח כמה את חכמה, בחרי לפרגן ולפנק אותו, כדי לתת לו להרגיש טוב ולעזור לו להביא לידי ביטוי את החלקים המוצלחים שלו. לכולנו יש תכונות חיוביות יותר ופחות. יכולות מדהימות יותר ופחות. צדדים שאנחנו רוצים שיראו וכאלה שאנחנו מעדיפים להסתיר. הבחירה לראות בגבר את החולשה רק בגלל שהוא חסר ביטחון היא בחירה שתשאיר אותך לבד. הבחירה להאמין שמישהו לא רוצה בך רק כי את חכמה וחזקה היא בחירה שנובעת מפחד וחולשה. אישה חזקה באמת וגם גבר חזק באמת יודעים להעצים את הצד השני, לראות את החוזקות שלו ולהבליט אותם ולא לאיים עליו כדי להרגיש 'גיבורים'.

מיכל עדיין לומדת לעשות זאת. עדיין היא מנפנפת פה ושם בשכר הגבוה שהיא מרוויחה, בתארים שעשתה ובעובדה שהיא ממש לא מתכוונת לבלות את ימיה במטבח. בכל פעם שהיא עושה את זה, היא מפספסת. בכל פעם שהיא מוכנה להתרכך, היא חווה עוד קצת מן העונג שזוגיות אמיתית יכולה להביא עימה.

ארבעת המיתוסים שתצטרכי לנפץ כדי למצוא אהבה טובה

לכתבות שלי בYNET

לכתבות שלי ב״את״

כנרת טל מאיר M.A.

מאמנת ומטפלת אישית, זוגית ומשפחתית, על פי שיטת האימון ההוליסטי.
ניסיון רב באימון ליצירת זוגיות, לרווקים ורווקות – עד החתונה! באימון לשיפור הזוגיות, לזוגות בשלבים השונים של חייהם המשותפים. באימון לבחירת מקצוע ושינויי קריירה.