בין פנטזיה ליצירת מציאות

בין פנטזיה ליצירת מציאות

השנה הייתה אמורה להיות שנת המפנה של מיכל. בדיוק לפני שנה, היו על שולחנה חמש הזמנות חתונה – שתים של חברותיה הקרובות ביותר, אחת של קרובת משפחה הצעירה ממנה בכמעט עשר שנים, ואחת של קולגה מהמשרד. היא זוכרת כיצד עמדה על יד ההזמנות הללו והחליטה, שבשנה הבאה תהיה על שולחנן של חברותיה הזמנת החתונה שלה. "הגיע הזמן" אמרה לעצמה. "השנה אני מתכוונת לעשות הכל כדי שזה יקרה.."
מאותו רגע הפכה הזוגיות לנושא המרכזי שהעסיק את מיכל: היא פינתה מקום בארון לבן הזוג שלה, תלתה על כל אחד מן הקירות בביתה תמונה שעוסקת בזוגיות, וחיה את חייה כשהיא רואה עצמה בדמיונה כמי שחיה בזוגיות: כאשר הלכה לישון הקדישה מספר דקות לשיחה עם בן זוגה הדמיוני, וכשכמעט נרדמה דמיינה אותו מחבק אותה תוך כדי שינה. בבקרים ראתה את עצמה שותה איתו קפה זריז של לפני העבודה, ובצהריים חייכה כאשר חשבה עליו מסמס לה או חושב עליה. אפילו מברשת שיניים קנתה לו והניחה לצד המברשת שלה. אבל שום דבר מכל זה לא עזר. הדייטים של מיכל המשיכו להיות מאכזבים, ואף אחד מן הבחורים שיצאה איתם, לא היה דומה לבן הזוג שחלמה עליו.
אלי התקשרה אחרי כמעט שנה של מאמצים כאלה, יום אחרי שקיבלה הזמנה נוספת לחתונה של קרובת משפחה, גם היא צעירה ממנה במספר שנים: "אני מתחילה להתייאש.." אמרה לי בעצב. "עשיתי כל מה שלימדו אותי לעשות: יצרתי חזון ברור, כתבתי אותו בצורה מסודרת, אני ממשיכה לצאת לדייטים, ובעיקר – כבר שנה אני משתמשת בדמיון שלי לצורך יצירת המציאות הרצויה לי, אבל שום דבר לא עוזר. אני מתחילה לחשוב שאיחרתי את הרכבת ושזה לא יקרה לי.."
הדברים שאמרה מיכל לא היו זרים לי: כוח הדמיון הוא אחד הנושאים החוזרים על עצמם בכל אימון או סדנה ליצירת מציאות. בכל מקום אנחנו שומעים, שכדי שמשהו יקרה לנו במציאות עלינו לדמיין אותו קורה, ליצור חזון ברור שלו, ולחזור ולראות את התמונה הזו בדמיוננו שוב ושוב, ללא הפסקה, עד שתתגשם.  אלא שרבים מן המשתמשים בטכניקה הזו בכל זאת נשארים לבד ולא מצליחים להגשים את המשאלות שלהם.
מאחר וגם אני משתמשת בסדנאות ובטיפולים שלי בעבודה עם הדמיון, חשוב היה לי להתייחס ברצינות לספקות של מיכל, ולהסביר לה את ההבדל בין שימוש בדמיון ככלי ליצירת מציאות, לבין שימוש בדמיון לצורך יצירת פנטזיות, שגורמות לכך שהמשאלות שלה לא יתגשמו.

פנטזיה מהי?
פנטזיה היא סיפור שלם שממלא את הדמיון למשך דקות ארוכות, ואפילו שעות בכל יום. בפנטזיה אתם רואים תמונה מושלמת של הזוגיות שלכם והיא מעניקה תחושה טובה, בדיוק כמו זו שיש לכם כאשר אתם צופים בקומדיה רומנטית מתקתקה. נעים להתרפק עליה, והיא יוצרת גורמת לכם להאמין, ש 'עוד רגע מה שאתם רוצים עומד להתגשם'.  לעיתים אני פוגשת גברים ונשים המפנטזים כבר שנים שהם חיים בזוגיות מושלמת, בעוד שלמעשה הם חיים לגמרי לבד. הפנטזיה מאפשרת להם לנוח מן המאמץ הנדרש לצורך יצירת המציאות בפועל. היא משדרת ללא מודע תחושה של שלווה ונעימות, ומעבירה את המסר, שאין צורך שיעשה איזשהו מאמץ נוסף לשם הגשמתה.
מאחר ולדמיון ניתן תפקיד גדול כל-כך בשנים האחרונות, בתהליכי יצירת מציאות, השימוש בפנטזיות יוצר אשליה של עשייה, אך בפועל הוא משתמש, במקרה זה, כתחליף לעשייה משמעותית, ולכן לא יוביל לתוצאה הרצויה. בטווח הארוך, גורמת הפנטזיה לתחושה קשה של אכזבה וייאוש, שעלולים להוביל לוויתור על משאלת הזוגיות שלכם, או למעגל קסמים שבו אתם מתרפקים יותר ויותר על הפנטזיה המרגיעה והנעימה, באופן שמרחיק אתכם יותר ויותר מהגשמתה.

הדמיון ככלי אפקטיבי ליצירת מציאות:
לעומת הפנטזיה, המשתמשת בדמיון באופן לא יעיל, יש דרך נכונה להשתמש בדמיון לצורך יצירת הזוגיות הרצויה לכם. דרך זו מחייבת משמעת עצמית, ניהול רגשי, ומאמץ פעיל:
ראשית, כל שימוש בדמיון צריך להתבסס על אמונה, אפילו חלקית, שמה שאתם מייחלים לו באמת יכול להתגשם. לכן, לפני שאתם מתחילים להפעיל את הדמיון, עליכם לזרוע את זרע התקווה והאמונה, שגם לכם זה יכול לקרות.
שנית, כדי שמערכת ההפעלה שלכם תוכל להפוך את התקווה שלכם למציאות, עליכם לזהות את ההתנגדויות הפנימיות ואת הפחדים הלא מודעים שלכם מפני זוגיות, ולהחליף אותם בתפיסות התומכות בזוגיות.
שלישית, כדי להשתמש בדמיון באופן אפקטיבי, עליכם ליצור תמונה ריאלית של הזוגיות שלכם. זאת בניגוד לאשליה המתוקה המופיעה בפנטזיות שלכם, ובקומדיות הרומנטיות שאתם כל-כך נהנים לראות.  אין הכוונה שתיצרו תמונה שלילית של זוגיות, כמו זו שראיתם אולי אצל הוריכם או אצל חלק מן החברים שלכם. הכוונה היא שתיצרו תמונה שנראית בעינכם חיובית, אך גם ממשית וברת הגשמה בפועל.
רביעית, לאחר שזרעתם את זרע התקווה, והסרתם תפיסות מעכבות מן הדרך,  ראו בדמיונכם את תמונת הזוגיות שלכם פעם אחת ביום, למספר שניות בלבד. בעודכם מתבוננים בתמונה הזו, מלאו את עצמכם בשמחה, בעוצמה, בביטחון ובאהבה עצמית. אמרו לעצמכם בלב: זה מה שאני רוצה וזה יכול לקרות לי. לאחר מכן, המשיכו בחייכם והשתדלו להיות סובלניים ורגועים. מערכת ההפעלה הלא מודעת שלכם עובדת היטב עם מסרים ברורים וקצרים. חיזרו על המסר הזה כל יומיים שלושה – לא יותר מזה.
חמישית, אל תשמשו בדמיון כתחליף לעשייה בפועל: אין טעם לשבת בבית ולפנטז על זוגיות תוך כדי זלילת פיצות ושוקולדים. אין טעם לפנות אל הלא מודע שלכם, ולבקש שיעזור לכם ליצור זוגיות, אם בדיוק החלטתם להפסיק לצאת לדייטים, או שהתחלתם לעבוד כל יום עד השעות הקטנות של הלילה.

הרצון שלכם בזוגיות טובה ואיכותית דורש מאמץ מצדכם: מאמץ של עשייה ומאמץ של מודעות. עשו את המאמץ הנכון והשתמשו נכון בדמיון.  אם זה מה שאתם באמת רוצים – בשנה הבאה הזמנת החתונה על השולחן שלכם –  תהיה  שלכם!

ארבעת המיתוסים שתצטרכי לנפץ כדי למצוא אהבה טובה

לכתבות שלי בYNET

לכתבות שלי ב״את״

כנרת טל מאיר M.A.

מאמנת ומטפלת אישית, זוגית ומשפחתית, על פי שיטת האימון ההוליסטי.
ניסיון רב באימון ליצירת זוגיות, לרווקים ורווקות – עד החתונה! באימון לשיפור הזוגיות, לזוגות בשלבים השונים של חייהם המשותפים. באימון לבחירת מקצוע ושינויי קריירה.